Oslo (NTB-Bodil Stein): Nobelkomiteen har fått inn forslag på 237 kandidater til årets fredspris. Aldri før har det kommet så mange forslag.
- Det er hyggelig at interessen er økende. At fjorårets pris gikk til Barack Obama, kan nok ha hatt betydning, sier direktør Geir Lundestad til NTB.
Av de 237 kandidatene er 38 organisasjoner. Det har vært en jevn stigning i antall kandidater. I fjor ble 205 meldt inn.
En rekke kinesiske dissidenter skal figurere på årets liste, blant dem den kjente menneskerettsforkjemperen Liu Xiaobo, som nylig ble dømt til 11 års fengsel i Kina. Årsaken var at han hadde forfattet og underskrevet et opprop for demokrati og politiske reformer.
Kort tid etter at Nobel-nominasjonen var kjent, advarte en talsmann for Kinas utenriksdepartement Nobelkomiteen mot å gi prisen til Liu.
- Hvis Nobels fredspris gis til en slik person, er det åpenbart at det er fullstendig galt, sa Utenriksdepartementets talsmann Ma Zhaoxu. (©NTB)
Øksnes Ola Helge Holmøy overtok torsdag formiddag nye Prestfjord, og går på fiskefeltet i kveld med fullt mannskap for å prøve nybygget i fiske. Les mer og se bildeserie: