Stadig flere skoleelever tyr til privatlærere for å få bedre karakterer. Privatlærere koster mellom 500 og 700 kroner timen.
- Det blir litt som å gå på pianospilling eller håndball. Hos oss går man på matte, med en fast lærer og et fast opplegg, sier Vibeke Fængsrud, daglig leder i House of Math til Aftenposten.
Firmaet som startet i det små for fire år siden har nå 15 privatlærere i stallen.
- I løpet av disse årene har vi merket en dramatisk økt pågang. Det blir flere og flere som ønsker privatundervisning i realfag. Derfor har firmaet bare vokst i takt med at markedet har økt, sier Fængsrud.
Alle de ansatte i House of Math har høyere utdanning innen matematikk. De fleste er studenter, noen er tidligere lærere. Prisen er 500 kroner timen. Et opplegg med to faste timer i uken kommer på vel 4.000 kroner i måneden. Lederen i Foreldreutvalget for grunnopplæringen (FUG), Loveleen Rihel Brenna, kjenner til den økende bruken av privatundervisning til barna fra sin egen omgangskrets.
- Bruk av privatlærere er utbredt internasjonalt. Det er ikke en trend vi ønsker velkommen. Det vil skape større skjevheter i samfunnet, sier Brenna. (©NTB)
Øksnes Ola Helge Holmøy overtok torsdag formiddag nye Prestfjord, og går på fiskefeltet i kveld med fullt mannskap for å prøve nybygget i fiske. Les mer og se bildeserie: