Eksperter roser lyntogsatsingen

En av verdens fremste eksperter på høyhastighetsbane mener lyntog er fullt mulig i Norge dersom myndighetene tilpasser det til landets behov og satser på gode traseer.

Publisert 03.09.2010 kl 04:45 Oppdatert 03.09.2010 kl 05:01

Tips en venn på e-post:


Spanjolen Ignacio Barron de Angoiti, direktør i den internasjonale jernbaneunionen (UIC), gleder seg til å følge med togutviklingen i Norge, skriver Nationen.

- Jeg er allerede mektig imponert over Flytoget, selv om det ikke er definert som en høyhastighetsbane. Flytoget er et av de beste i verden, og det lover godt for videre banebygging, sier han til avisen.

Barron er en av åtte medlemmer i Jernbaneverkets nye internasjonale ekspertgruppe som har sine første møter i Norge denne uka for å utrede utbygging av høyhastighetsbaner mellom ulike byer og landsdeler. 50 millioner er satt av til utredningen. Han mener det er bra for Norge å satse på høyhastighetsbaner.

- Det er viktig å diskutere hvordan vi vil reise i framtiden, og at vi bør ha en plan for barnebarna våre. Det er dem vi skal bygge for, sier han.

Barron viser til at den største fienden for høyhastighetstog faktisk er tett befolkede områder. (©NTB)

...

Nye Prestfjord på feltet

Øksnes Ola Helge Holmøy overtok torsdag formiddag nye Prestfjord, og går på fiskefeltet i kveld med fullt mannskap for å prøve nybygget i fiske. Les mer og se bildeserie:

...

Kjørte Evenes–Frøskeland med promille

En mann i 40-årene fra Bø drakk brennevin på Gardermoen, tok flyet til Evenes og skulle så kjøre til Bø. Nå må han i fengsel. Les mer


Kontakt oss

Tlf.: 76 11 09 00
Adr.: Bladet Vesterålen
Rådhusgt. 2. Postboks 33
8401 SORTLAND

Redaksjonen

Ansvarlig utgiver Bladet Vesterålen AS ved: Karl-Einar Nordahl
Redaktør: Willy Vestå
Nettansvarlig: Svein-Henry Wedding
Øvrige ansatte: Klikk her
Debatt-/leserinnlegg: debatt@blv.no, eller BLVMENING din melding til 2005

Annonse og abonnement

Epost: annonse@blv.no
Annonsekonsulent: Roger Vagle
Annonsekonsulent: Eva Fredriksen
Abonnement: abon@blv.no

Tips oss

Telefon: 76 11 09 00
Epost: red@blv.no
Nettskjema: Tips oss
SMS: BLVTIPS din melding til 2005 (1 kr per melding)

SMS-tjenester

Bilder: BLVBILDE din melding til 2005 (1 kr per melding)
Gratulasjoner: BLVHILS din melding til 2005 (50 kr per melding)

Bladet Vesterålen elektronisk utgave

ISSN 1891-6155

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.