Fylkestingsrepresentant for Rødt i Troms, Frode Bygdnes, holdt et flammende innlegg til støtte for allmenretten til fisket under Nordland Nei til EUs fylkesårsmøte på Andenes.
| Idar Ovesen | |
| Publisert 14.02.2009 kl 21:15 Oppdatert 14.02.2009 kl 21:22 |
Et viktig poeng Bygdnes tok opp, er tapet av retten til å fiske.
– Hva er årsaken til frafallet i antall fiskere?, spurte han. Tekniske nyvinninger og ressursgrunnlaget? – Nei, hovedårsaken er politisk styrt, mener Bygdnes.
Avgjørende
Stenging av allmennretten, strukturrasjonalisering, omsetning av høsteretten og krav til kapitalavkasting har vært avgjørende, hevdet han.
– Det har skjedd et ran av lotten, sier Bygdnes, og viser til at det ikke er fiskerne men båtene som får erstatning for eksempel ved tap på grunn av seismikkskyting. Derfor la han også fram en strategi mot kapitalisering – og for kystflåten.
Applaus
I si politiske innledning trakk Bygdnes, opprinnelig fra Maurnes, linjer som neppe alle EU-motstandere går god for. Men han fikk applaus underveis da han sa at vi må bruke småskalaproduksjon til å utnytte jordas ressurser til ei befolkning som vokser med 500 milloner per år. Frøydis Finseth Jensen fra Sortland lot seg begeistre over innlegget til Bygdnes.
– Få dette inn i Nei til EU-brosjyrene i forkortet utgave, foreslo hun.
Les mer om årsmøtet til Nordland Nei til EU på Andenes og hvilke strategi Frode Bygdnes legger opp for kystflåten i Bladet Vesterålen tirsdag 17. februar.
Kalenderen fra Vesterålsliv | ||
Omlag 90 lot seg friste med på gratis isfiskedag hos Bø Jeger- og Fiskerforening siste dag av februar. Det vanket både fisk, grillpølser og varm kakao og kaffe.
Se bildene herUlvøyrennet ble et skieventyr søndag. Og lørdag deltok over 100 skiløpere i Melburennet. Oppdatert med nye bilder tirsdag 2.mars.
Se bildene her:
Siste kommentarer