Aldri før er det registrert så mye nedbør i en juli-måned på Sortland som i år. Juni var også langt våtere enn normalt.
Med 130,5 mm nedbør ble juli 2010 den mest nedbørsrike juli-måneden på Sortland siden målestasjonen til Meteorologisk Institutt ble etablert i 1985.
Den forrige juli-rekorden for Sortland med 117,2 mm nedbør var fra 1992.
Mest nedbør på ett døgn var 23,7 mm den 19. juli. Dagen etter kom det nesten like mye, nemlig 21,7 mm.
– Forrige rekord stammer fra 2006, da det i løpet av de to sommermånedene falt 188,5 mm, sier klimaforsker Hans Olav Hygen ved Meteorologisk Institutt til Bladet Vesterålen.
At det kan være vanskelig å melde sommerværet nøyaktig, forstår vi godt når vi ser på de store lokale variasjonene i nedbør denne sommeren. For mens det er satt ny nedbørsrekord på Sortland, er det for eksempel kommet langt mindre vått fra oven i Bø. Oversikten fra Meteorologisk Institutt viser at det kom 81 mm nedbør i juli og 49 i juni, tilsammen 130 mm.
På målestasjonen på Andenes er det registrert totalt 171 mm nedbør i løpet av juni og juli. Det kom 79 mm i juni og 92 mm i juli.
Lokalsider Det er budskapet til det norske folk fra meteorologene. Les mer