Ved middagstider søndag klappet Torill og Harald Johansen til kai i Bø med Colin Archer-skøyta Konstanse, etter et eventyrlig år i Middelhavet. – Men norskekysten er den fineste i verden. Ingen tvil om det, er paret enig om.
– Vi har hatt en fantastisk tur, jeg skjønner nesten ikke at det har gått 14 måneder, sier Torill til Bladet Vesterålen.
Da paret forlot heimehavna Ringstad på våren 2011, var tanken å overvintre på Kreta eller Kypros. Eneste mål som likevel lå fast, var å seile gjennom Gibraltar og inn i Middelhavet.
– Vi var innom Mallorca og Ibiza, men vi innså at tida ville ikke strekke til å seile særlig lenger inn i Middelhavet, hvis vi skulle komme oss heim nå i august, som planlagt. Valget ble dermed å seile tilbake til spanske Cartagena, som vi syntes var en trivelig by. Det viste seg å være et godt valg, med fint miljø i havna, flotte folk og omgitt av fjell i 200 – 300 meters høyde. Passe til oss. Mye å se, når det gjelder kultur og historie. Med sammenleggbare sykler gikk det fint å ta seg rundt. Eventyrerne anslår at det lå et par hundre båter i yacht-porten. Det må man vel kunne kalle folk som i seksti års alder setter kurs for de store hav?
– Jeg skulle egentlig aldri være ombord i Konstanse, da vi kjøpte båten. Jeg var rett og slett redd på havet, røper Torill.
Etter mange turer – og spesielt under den siste – er dette blitt veldig mye bedre. De to forteller hvordan de har lært seg å kvile på skift under seilas på åpent hav.
– Det er blitt svært mye lettere enn da vi dro heimefra. Vi er stor takk skyldig til alle som hjalp oss som mannskap over de store havstykkene: Geir, Sven-Rune, Solfrid, Kjell-Ottar, Einar, Ivar og Susanne.
Fra Norge gikk turen over til Shetland, Skottland og Irland, gjennom sluser og trivelige kanaler.
Deretter bar det over Den engelske kanal til Portugal og Spania, med vennene Solfrid, Kjell-Ottar og Einar fra Bø som mannskap og selskap. Tre og et halvt døgn gikk til overfarta.
– Både turen og oppholdet har gått uten uhell og problemer for vår del. Kun vedlikehold og småreparasjoner, som ville påløpt også heime. En del skitvér har det blitt – som vi regnet med. I Cadiz holdt for eksempel vind i 55 knop oss i havn i tre dager.
Det var her paret ble berømmet for god sjømannskap, da de fortøyde ved flytekaia under vanskelige forhold.
– Torill hoppet besluttsomt i land med tampen, og fikk fortøyninga fast i rette øyeblikk, forteller skipperen.
Det er ikke veldig store deler av turen som har gått med bare seil, medgir paret. Vi hadde ei lengre srekning fra Den Haag til Imeiden med passe vind og fin straum, da båten gjorde 9 mil, og bare såvidt lå over. Men mye har gått med stor-genoaen og motor.
Fra reisebloggen har vi fått med oss at tollerne gjentatte ganger har vært ombord, – fire besøk.
– Ja, i Frankrike kom fire menn og ei kvinne ombord. To av dem gikk rett ned i salongen for å undersøke. I Nederland ble vi bordet av Kystvakta, som først passerte i en stor båt, men der vi plutselig hadde en gummibåt på sida. De var interessert i hvor vi hadde vært, men fant oss i orden, da de hørte at franskmennene akkurat hadde kontrollert oss.
– De var spesielt interessert i om vi hadde vært innom Afrika.
– «Nei, ikke nå igjen», sa Torill, da vi for fjerde gang fikk tollere ombord ved Den Helder.
– Vi hadde ikke noe å være redd for, vi holder oss innafor det tillatte, forsikrer begge.
– Man vet aldri om vi ville tatt en tur til. Neppe med Konstanse. Seilbåten er 11,4 meter lang og 4,1 m bred, men har ei tyngde på 23 tonn. For tung, slår Harald fast. Han ville hatt baugpropell for en slik tur, elektrisk ankervinsj, og klyverbom som kunne tas inn – baugspydet. En trebåt som dette er dessuten mer vedlikeholdskrevende enn en plastbåt. Men det er en kjempebåt å bo i.
Harald Johansen er tidligere sjømann, og har sett havner langs de sju hav
gjennom flere år hos Reksten.
Etter turen nedover Europa har de to erfart en annen hverdag enn norskekysten:
– Det er ikke som heime, med bare en times avstand mellom havner man kan anløpe. Nei, der må man oppsøke en marina og melde seg.
Ikke bare er de enige om at norskekysten er vakker:
– Norge er et eldorado for båtliv, da man nærmest kan gå til kai hvor som helst, sier Harald Johansen.
Se Konstanses reiseblogg her. (Manøvrer i menyen til høyre)
Kalenderen fra Vesterålsliv | ||
Send bilder på epost til red@blv.no. Du kan også sende MMS til nummer 2005. Begynn meldingen med kodeordet BLVBILDE (1 kr per melding). Vi publiserer et utdrag av innsendte bilder. Oppdatert 19. juni.
Se bildene her: