Grunneierne på Hadselsand har allerede fått opp skiltet til den nye storflyplassen i Lofoten. Nå venter de bare på rullebanen.
Avinor anbefaler i innspillet sitt til Nasjonal Transportplan å bygge ny storflyplass på Gimsøya i Lofoten for å erstatte kortbaneflyplassene på Leknes og i Svolvær.
Samtidig sier Avinor-rapporten at en storflyplass på Hadselsand kunne vært det beste alternativet. Og at den i tillegg kunne erstattet Stokmarknes lufthavn dersom det var tunnel under Hadselfjorden. Men mangelen på tunnel gjør at Avinor satser på Gimsøya framfor Hadselsand.
Der synes grunneierne på Hadselsand og Grunnfør at Avinor konkluderer for kjapt.
Tirsdag ble Bladet Vesterålen med dem til Grunnfør, omtrent der den vestlige enden av en 2.000 meters rullebane kan komme til å ligge.
– Den vil gå vestover omtrent fra ungdomshuset på Sand, sier Rolf Hartviksen.
– Og flytårn har vi jo her allerede, ler han og inviterer inn i utkikkstårnet som ble bygd som nasjonal turistvei-anlegg for flere år siden. Her er flere grunneiere,som ser ut til å ha installert seg med flykafé. Kringle og kaffe har de i hvert fall.
Og de mener at Hadselsand er det beste alternativet til å erstatte de to lufthavnene i Lofoten, uavhengig av Stokmarknes lufthavn.
– Stokmarknes lufthavn får sin 1.200-meters rullebane. Men dette vil være en storflyplass for Lofoten. Så kan den nok trekke trafikk fra Vesterålen også, som et alternativ til Evenes, med 186-seters jetfly, mener Rolf Hartviksen.
– Avinor mener uansett at ei direkterute til Oslo med 50 seters fly fra Stokmarknes lufthavn med en 1.200 meters rullebane, ikke vil være lønnsomt, påpeker Rolf Hartviksen.
Og det er til Oslo de fleste skal. Her viser han til at Avinor anslår at 55 prosent av de reisende på dagens kortbaneflyplasser i Vesterålen og Lofoten skal til Oslo, andre steder i Sør-Norge, eller til utlandet.
Han viser til at Avinor-rapporten beskriver feil reisetid fra Stokmarknes til Hadselsand med dagens kommunikasjoner.
– Inkludert ferga kommer man fra Stokmarknes og hit på en drøy time, mener han, mens Avinor anslår tida til nærmere en time og femti minutter.
Folket på Hadselsand mener ferga ikke vil være noen hindring dersom flyplassen kommer.
– Ferger har man mange plasser. Og trafikken er økende, i strid med de dystre spådommene før Lofast åpnet, sier Rolf Hartviksen.
Fra Sortland mener de man kan kjøre til Hadselsand på omtrent samme reisetid som til Evenes.
– Det er viktig å se på mulighetene og ikke bare ta Avinor-utredningen for god fisk, mener de.
Væranalyser er ikke gjort, verken for Gimsøya eller Hadselsand.
– Begge skal ifølge Avinor vurderes. Det som er klart, er at Avinor i utgangspunktet ser for seg færre restriksjoner på fly her på Hadselsand enn på Gimsøya.?Det gjør Sand til det flyteknisk beste alternativet, sier Rolf Hartviksen.
På spørsmål om fallvinder fra fjellene, viser han til værundersøkelsene som skal gjøres.
– Men innflyginga her er kjempelang. Og Avinor mener at den dominerende vindretningen følger lengderetningen på en eventuell rullebane.
Les mer i Bladet Vesterålen 28. mars om hvorfor grunneierne på Hadselsand tror Gimsøy-flyplass kan bli lagt på is, slik at Hadselsand blir det mest aktuelle alternativet for Lofoten. Les også mer om hva Avinor sier om de ulike alternativene.
Bandwagon-vinner:
Bandwagon En av premiene etter å ha vunnet Bandwagon i fjor var å spille på årets Norwegian Wood. Les mer og se video: