BLADET VESTERÅLEN MENER

Lærernes arbeidsoppgaver

Været
  i dag i morgen
Andenes   -0.1°   -0.2°
  -0.5°   -0.9°
Hadsel   -1.6°   -1.7°
Lødingen   -1.1°   -1.4°
Sortland   -2.6°   -2.8°
Øksnes   -0.7°   -0.6°
Kvæfjord   -2.1°   -2.0°
Bodø   -1.0°   -2.0°
Tromsø   -4.0°   -5.3°
Oslo   4.5°   4.9°

Avstemninger

Bilbelte

Bruker du bilbelte når du kjører eller er passasjer?

Ja, alltid!
Hender jeg glemmer det
Nei, aldri

Din stemme er registrert

Avsluttet

Antall stemmer: 422

Skiføre

Har du gått på ski i vinter?

Nei, og skal heller ikke
Ja
Nei, men skal gå

Din stemme er registrert

Avsluttet

Antall stemmer: 727

Bussterminalen på Sortland

Hvor bør bussterminalen på Sortland være lokalisert?

I Sortland sentrum hvor den er nå
I Sortland havn ved hurtigrute-terminalen
Busstopp bør erstatte terminalen
Vet ikke

Din stemme er registrert

Avsluttet

Antall stemmer: 2126

Publisert 17.12.2009 kl 14:08 Oppdatert 17.12.2009 kl 14:08

Tips en venn på e-post:

Det blir ikke mye igjen til undervisning, selv om det er blitt nesten 800 flere lærerårsverk i norsk grunnskole i år. Hele 80 prosent av de nye årsverkene er gått til andre formål. Møter, rapportering og planlegging stjeler en god del av skolehverdagen.

Den raske konklusjonen er at lærerne må komme seg ut i klasserommet. Men det er også en del av bildet at lærerne får redusert undervisningstid i takt med økende snittalder i yrkesgruppen. Undervisningsforbundet retter kritikk mot norske kommuner for ikke å regne inn konsekvensene av senioravtalene med sine egne ansatte.

Samtidig peker tidsbruksutvalget for grunnskolen på at det er for lite ledelse på alle plan i norsk skole. God ledelse og riktig ressursbruk kan hjelpe lærerne til å konsentrere mer av sin tid og sine ressurser i klasserommet. Dessuten viser tidsbruksutvalget til at rapporteringsrutiner og krav om dokumentasjon og kartlegging også legger beslag på en betydelig del av lærernes arbeidstid.

Det skulle være en selvfølge at lærere er til for å undervise. Men det stilles også andre krav som skal innfris, og i den grad stat og kommuner forlanger rapportering, må man ta høyde for at det krever tid og ressurser. Tidsbruksutvalget råder kommunene til å være forsiktige med krav om kartleggingsarbeid ut over kravene i opplæringsloven. Det er et poeng. Både lokale politikere og rådmenn må i det minste være bevisste på at denne typen krav nødvendigvis må gå på bekostning av annet arbeid dersom ikke ressursene økes parallelt.

Kommunene får også kritikk fra Undervisningsforbundet for ikke å sette nok penger inn i undervisning. I den grad lærerne pålegges oppgaver som ikke er lovpålagt, kan kritikken treffe. Men en viktig del av realiteten er at kommunene har lite handlingsrom. Ressursbruken i skolen er i stor grad regelstyrt, og kommunene har begrensede budsjetter. Setter man inn midler til nye lærerårsverk, må man også leve med konsekvensene av det avtaleverket man har med sine ansatte.

Det er viktig at elevene i grunnskolen får møte solide, voksne og erfarne lærere som ikke er utbrent. Derfor er en god seniorpolitikk riktig også for elevene, inntil man når et punkt der vinninga går opp i spinninga. Konklusjonene fra tidsbruksutvalget kan antyde at skolen muligens har nådd et slik punkt. Det burde kunne være utgangspunkt for en fordomsfri dialog med lærerorganisasjonene, om hvordan fornuftig ressursbruk kan gå i hop med god seniorpolitikk.

Fikk hederspris

Kvæfjord Anne Semb ble tildelt årets frivillihetspris i Kvæfjord. Les mer

Utforkjøring i Kleiva

Sortland En personbil havnet i grøfta i Kleiva torsdag ettermiddag. Les mer

Trailerkaos ved Hinnøysenteret

Kvæfjord To nederlandske vogntog sto fast og skapte kaos i krysset ved Hinnøysenteret torsdag ettermiddag. Les mer

Tabbe å legge ned naturbruk-klasse

Sortland Leder i Nordland bondelag, Wenche Kristiansen mener det er en tabbe å legge ned VG3 Naturbruk i Kleiva. Hun utfordrer utdanningsråd Trud Berg til å snu vedtaket. Les mer

– Heller buss enn bil i Strandgata

Sortland Natur og Ungdom vil helst slippe begge deler. Les mer

Bildeserier

Neshallrevyen i bilder

Her er bildene fra Neshallrevyen! Tør du se?

Se bildene her!

Brudepar

Gratulasjoner uke 10

An exception has occurred:

Unhandled Exception (500:class javax.servlet.jsp.JspException)

Caught DataFetcherException (no.api.datafetcher.DataFetcherBlackListException: URL http://localhost:9003/harbour/mapper/vei/module/recent?searchFocus.counties=19%2c18%2c&results=10&pubId=1175899 is blacklisted)

ocurred while accessing:/componada/component/show-esi/normal/section/medium/www.blv.no/1175899/4162885/sec/element250/_/(servlet: componada)

no.api.datafetcher.tags.ImportTag.doEndTag(ImportTag.java:144)
org.apache.jsp.tag.web.modules.section.includeVei_tag._jspx_meth_adf_import_0(org.apache.jsp.tag.web.modules.section.includeVei_tag:1494)
org.apache.jsp.tag.web.modules.section.includeVei_tag.doTag(org.apache.jsp.tag.web.modules.section.includeVei_tag:181)
org.apache.jsp.tag.web.modules.section.includeContent_tag._jspx_meth_module_includeVei_0(org.apache.jsp.tag.web.modules.section.includeContent_tag:548)
org.apache.jsp.tag.web.modules.section.includeContent_tag._jspx_meth_c_when_4(org.apache.jsp.tag.web.modules.section.includeContent_tag:522)

Nyeste medlemmer m/bilde

Kulturfabrikken på Sortland

Bør Sortland kommune bruke penger på Kulturfabrikken?

Ja
Nei
Bryr meg ikke

Din stemme er registrert

Avsluttet

Antall stemmer: 1742

Tilstedeværelse

Politiet er der det skjer, når det skjer.

Helt uenig
Delvis uenig
Delvis enig
Helt enig
Bryr meg ikke

Din stemme er registrert

Avsluttet

Antall stemmer: 1535

Frokost

Spiser du frokost?

Ja, så klart!
Ikke hver dag
Nei, aldri

Din stemme er registrert

Avsluttet

Antall stemmer: 2108

Kontakt oss

Tlf.: 76 11 09 00
Adr.: Bladet Vesterålen
Rådhusgt. 2. Postboks 33
8401 SORTLAND

Redaksjonen

Ansvarlig utgiver Bladet Vesterålen AS ved: Karl-Einar Nordahl
Redaktør: Ole E. Mathisen
Redaktør: Willy Vestå
Nettansvarlig: Svein-Henry Wedding
Øvrige ansatte: Klikk her

Annonse

Epost: annonse@blv.no
Annonsekonsulent: Roger Vagle
Annonsekonsulent: Eva Fredriksen

Tips oss

Telefon: 76 11 09 00
Epost: red@blv.no
Nettskjema: Tips oss
SMS: BLVTIPS din melding til 2005

Bladet Vesterålen elektronisk utgave

ISSN 1891-6155

Redaktøransvar