– Nordland fylkeskommune har nå formelt godkjent Kystvakten som første Norges lærebedrift i Dronefaget. Opplæringskontoret for Forsvaret og Kystvakten har arbeidet tett sammen for å få på plass godkjenningen og vil snart kunne tilby læreplasser for elver fra VG2 Dronefag, skriver Opplæringskontoret for Forsvaret.
– Opplæringskontoret og Kystvakten er stolte av å være Norges første lærebedrift i dette nye faget, legger de til.
Kystvakten vil ta én elev om gangen i denne omgang, ifølge pressemeldingen. Her i området er det dronefag på Andøy videregående skole, og det er i ferd med å opprettes dronefag flere andre steder i landet.
– Dette kan være starten på et nytt og viktig kapittel i lærlingesammenheng i Forsvaret. Kystvakten tror de på sikt kan vil kunne tilby flere læreplasser i dette faget, og Opplæringskontoret ser også et potensiale i andre deler av Forsvaret for ytterligere læreplasser i faget, skriver Kystvakten.
Stein Magne Eidissen blir faglig leder for drone-lærlinger i Kystvakten.
Dronefaget bygger på Vg1 Elektro- og datateknologi. Faget legger opp til at elevene skal gå to år på skole, for så å ha to år i lærebedrift.

Oppdaterer for lavtflyging: – Den digitale verden trenger ikke lokal kunnskap
