I fjor høst stilte Stokmarknes håndballklubb eget damelag i fjerde divisjon igjen etter at det hadde ligget nede ei tid.
Søndag kom Bravo fra Tromsø på besøk. Idet 37 sekunder sto igjen, ledet Stokmarknes 21 - 20, men hadde én kvinne mindre på banen. Da satte Maia Antonsen Jørstad sitt tiende mål for dagen og ga heimelaget et ørlite pusterom.
Bare 15 sekunder seinere svarte Bravo med enda et mål, men Stokmarknes halte seieren i land.
– Dette var så sinnsykt! Den tominutteren til slutt kunne avgjort alt, sier Maia Antonsen Jørstad til Bladet Vesterålen etter kampen.
For henne kjennes det fint å kunne spille handball i den røde trøya igjen. Etter mange aktive handball-år ble det slutt da spillerne vokste ut av 16-årslaget. Så kom koronaen.
– Vi var noen herfra som spilte på Sortland i fjor. Men da vi kunne spille for Stokmarknes igjen, ville vi selvfølgelig det.
– Deilig å spille her igjen
Etter åtte spilte kamper er det ferske laget på andreplass i serien med ti poeng, bare to bak TSI-3 fra Tromsø.
Trener Mathias Nøtnes tok over laget før jul og hadde hjertet i halsen mot slutten av søndagens kamp.
– Det var spennende! Vi spilte godt til tider, og så var det litt tull. Du kan jo aldri ta noe for gitt i handball, for det går jo så fort. Vi må bare spille vårt spill om vi vinner eller taper, sier treneren.
– Og så er vi positive! High five etter alle angrep, tilføyer veteran Mona Sørensen.
Stokmarknes hadde en grei firemålsledelse etter pausen. Den holdt ikke lenge. Brått var Bravo helt oppe i ryggen på dem.
– Vi la om til to linjer og endret spillet. Og etter en timeout samarbeidet vi bedre om de to linjene og satte ansvar i angrep, forklarer Maia.
Og søndag halte de det i land. Med sitt spill.
– Det er så deilig å spille her igjen! Det er jo kjempeartig, og vi blir bare flere og flere på trening, smiler Maia Antonsen Jørstad.